luni, 3 septembrie 2007

Abandon

 Genunchiul e tot mai rău. Plus vremea se strică pentru mai bine de o săptămână. Am de ales mai multe variante dar soluția apare de la Eugen. Are de mers cu o dubă să cumpere sticlă de geam de la Târnăveni așa că mă pot duce cu ei până la Blaj de unde să iau trenul către Sighișoara. Pare cea mai bună soluție și asta ar fi mâine cu noaptea în cap. Astfel că azi mai merg să fac niște fotografii și cam atât. Poate la anul?! Poate...



















duminică, 2 septembrie 2007

Roșia Montană ca un final semi-fericit

Odată ajuns la Roșia genunchiul stâng a început să-mi facă figuri. Este genunchiul bușit la o căzătură zdravănă la schi în Fereastra Mare a Sâmbetei când schiurile mi s-au făcut arșice, verigheta mi-a zburat din deget și aproape mi-am rupt coloana. Am decis să rămân aici să văd cum evoluează, am pus bicicleta în cui și m-am rezumat la plimbări scurte prin Roșia și împrejurimi. La Eugen am dormit într-o cameră amenajată în viitoarea pensiune la care construia încă din 2002. L-am ajutat cum am putut la polog dar și la strâns de prune pentru pălincă. Am vagabondat cu camera de gât, măcar acolo aveam unde să o încarc (la centrul Soros) sau la crâșma ”Între craci” (care apare și în filmul ”Duhul Aurului” și ”Fefeleaga”)


Astfel că aici voi posta doar fotografiile făcute. Fără comentarii.